Existuje ve vašem kalendáři den, kdy můžete odložit všechno, co vás stresuje, a jen si užít klid a radost?
To představovala kdysi Svatá Lucie (13.12.) – symbol čistoty a odpočinku.
V minulosti byly domácnosti přísně kontrolovány, aby ženy v tento den nedělaly domácí práce – žádné praní, předení ani tkaní. Jen čistý relax.
Technologie nám nabízí neuvěřitelné možnosti, jak pracovat jinak, než jsme byly doposud zvyklí, ulehčit si rutinu a soustředit se na to, co má skutečně smysl. Otázka zní: Proč je ještě nevyužíváte naplno?
Využijte dnešek pro to, abyste se zamysleli, jak konečně začít v době AI nástrojů pracovat JINAK.
Svatá Lucie je první nejstarší křesťanská skutečně historicky doložitelná mučednice. U nás byla Lucie uctívána jako symbol čistoty. K tomu se vázalo taky spousta lidových zvyků.
Jedním z nich byl absolutní zákaz domácích prací. Komu by se to nelíbilo?
Lucky při obchůzkách kontrolovaly domácnosti, zda ženy náhodou nepředou, netkají, neperou…
Zkrátka NEPRACUJÍ.
Takže dnes zaručeně přenechme praní pračce, zametání automatickému vysavači, nákup objednejte z Rohlíku nebo Košíku, nádobí, ať umyje myčka.
Nedělejte nic, do čeho se vám rozhodně nechce.
Protože dnešní digitální doba nám to umožňuje.
Přeneste tento koncept do digitální doby. A využijte dnešek jako den, kdy se rozhodnete zbavit toho, co vás nebaví, jak nedělat zbytečně věci, které může někdo udělat za vás.
Někteří lidé se obávají, že nám umělá inteligence sebere práci, a já říkám: konečně. (Filip Dřimalka ve své knize Budoucnost NEpráce)
Jak na to? Přesně tady přichází na řadu AI a automatizace. Stačí se zamyslet a určitě najdete spoustu inovací, které nám umožní delegovat rutinní úkoly na technologie. 🤖
Inpirovat se můžete Dvouteřinovými inovacemi na Linkedinu, které jsem připravila pro Digitask (dnešní Aibility). Určitě si vyberete. A až to uděláte, začněte to aplikovat hned. Protože DNES je ten správný čas začít pracovat jinak.
Ušetřit to může i hodiny práce, ale chce to ladit a generovat větší množství nápadů, nebude třeba všechno použitelné, ale perličky se najdou. Ideální ve chvílích, kdy Vám došly nápady, nebo zrovna nemáte tvořivou náladu.
2. Začněte používat hlasové nástroje.
Pro mě jedno z největších zjištění tohoto roku. Kromě hlasového ovládání umí AI moc dobře porozumět mluvenému slovu a ještě ho vylepšit. Využití všestranné – zápisky ze schůzek, deníky, zprávy pro kolegy apod.
Některé jsou spíš hračičky, ale jiné mohou zase udělat kus práce za nás. Stojí za prozkoumání, osahání.
4. A nástroje na vylepšení textů
Dnes jsem došla k tomu, že využívám především placenou verzi ChatGPT, ale možná vám bude sedět i jiný nástroj.
Tímto způsobem se dostáváme k tomu, jak dělat práci jinak. A třeba i nepracovat. To je, když děláme to, co nás baví a naplňuje, necháváme technologie pracovat za nás, a také si vědomě dopřáváme odpočinek.
Nepracujeme tak více, jak se někdy zdá – hlavně na začátku, kdy se musíme učit „jak na to“.
Ale efektivněji a s ohledem na dlouhodobý efekt.
A to by mělo platit nejen pro dnešní den, ale pro celý rok.
Potřebujete průvodce, který vás provede moderními AI nástroji a naučí vás s nimi pracovat? Domluvme si konzultaci.
Tipy na knihy
Tahle knížka vám pomůže změnit postoj k využívání digitálních nástrojů v dnešním světě. Ať už se zabýváte čímkoliv, existují technologie, které část vaší práce zvládne za vás. A s touto knihou získáte návod, jak na to.
Filip Dřímalka, HOT – Jak uspět v digitálním světě
Tahle knížka vám dá návod, jak využít AI ve svůj prospěch. Změní taky váš mindset. Po přečtení se budete pořád sami sebe ptát, kde ještě můžu začít AI a automatizace využívat.
Filip Dřímalka, Budoucnost nepráce